Vítejte na našem e-shopu. Pokud byste potřebovali s čímkoliv poradit, těšíme se na vás na tel. 602 693 431 nebo emailu info@zakraman.cz

Jak šetřit vodu v domácnosti

Většině z nás stačí otočit kohoutkem a pitnou vodu má ihned k dispozici. Její zásoby ale nejsou nevyčerpatelné, proto se vyplatí s nimi zacházet úsporně. Zjistěte, jak šetřit vodou v domácnosti, a uvidíte, že vám za to poděkuje nejen planeta, ale i vaše peněženka. 

Spotřeba voda v domácnosti

Každý z nás spotřebuje zhruba 120 litrů vody denně.  S průměrnou cenou 91,20 Kč za kubík vody tak ročně na vodném a stočném jako jednotlivci zaplatíme téměř 4 000 Kč. U čtyřčlenné domácnosti se roční spotřeba voda vyšplhá až na 175 000 litrů, za které zaplatí zhruba 16 000 Kč. 

Podle statistik Severočeské vodárny denně spotřebujeme vodu na následující činnosti:

 

Ušetříte nejen třetinu vody, ale i energie potřebné k jejímu ohřevu. 

Omezte průtok vody baterií

Spořič vody neboli perlátor je šroubovací nástavec, který jednoduše instalujete na vodovodní baterii a pak už si jen užíváte výhody, které vám přináší. Proud vody účinně redukuje, usměrňuje a provzdušňuje. Ve výsledku tak baterií proteče výrazně méně vody, aniž byste to při mytí rukou nebo nádobí jakkoliv pocítili. 

Moderní regulovatelné perlátory vám navíc umožňují sami si nastavit objem protékající vody,  a to zpravidla v rozmezí od 1–14 l/min. Oproti běžné vodovodní baterii, kterou za minutu proteče 12–18 litrů vody, dokáže nenápadný nástavec uspořit až 70 % vody.

Vyměňte sprchu za vanu

Napuštěním plné vany vyplýtváte zhruba 150 litrů vody, zatímco během tříminutové sprchy je to méně než polovina. Jestliže si na relax ve vaně potrpíte, zapřemýšlejte alespoň nad pořízením menší vany nebo zkuste část vody využít při splachování toalety či k zalévání pokojových kytek.

Sprchujte se úsporně

Ne vždy je sprchování úspornější než koupel ve vaně. Jestliže pod tekoucí vodou stojíte deset minut, do odpadu odteče neuvěřitelných 120–200 litrů vody. Snažte se proto zkrátit svůj pobyt ve sprše na minimum a kdykoliv je to možné, vodu vypněte – například při nanášení sprchového gelu nebo šamponu na vlasy. 

Úspory vody docílíte také použitím spořiče vody, který se instaluje mezi sprchovou baterii a hadici. Účinně přiškrcuje proud vody a tím snižuje její celkovou spotřebu až o 70 %. Sami si nastavíte, jaký objem vody bude sprchovou hlavicí protékat – zda 4, 8, 10 nebo až 14 litrů za minutu. 

O něco dražší alternativu představují úsporné sprchové hlavice s již zabudovaným omezovačem průtoku, který je zpravidla nastavený buď na 6, nebo 8 litrů za minutu. Výhodou sprchových hlavic je, že vám při sprchování poskytují nevídaný komfort – často vám dokonce nabízí možnost volby tvaru tekoucí vody podle toho, který je vám nejpříjemnější. 

Šetřete při splachování

I při tak automatické činnosti, jako je splachování záchodu, lze ušetřit významné množství vody, která je navíc z velké části pitná. Zcela jistě se vyplatí investovat do moderní toalety s duálním splachováním, u kterého si sami zvolíte, zda spotřebujete 3, nebo 10 litrů vody na jedno spláchnutí. 

Pokud nemáte v plánu měnit svou současnou toaletu za úspornější typ, pořiďte si spořiče vody na WC. Jednoduché zařízení stačí namontovat na vypouštěcí ventil ve splachovací nádržce. Funguje jako vyrovnávací závaží, které zastaví splachovač v momentě, kdy na něj přestanete tlačit. Ze splachovací nádržky tak odteče pouze nezbytně nutné množství vody (1–3 litry) a nikoliv celá nádržka, která obsahuje průměrně 7–10 litrů vody. Získáváte tak plnou kontrolu nad množstvím použité vody. 

Spořiče vody na WC nebrání pouze zbytečnému plýtvání vodou, ale také jejímu protékání. Věděli jste, že během hodiny můžete kvůli protékající toaletě přijít až o 80 litrů vody? 

Pořiďte si myčku

Dříve tomu tak nebylo, ale dnes jsou moderní myčky přeci jenom úspornější než ruční mytí nádobí. Běžná myčka na jedno mytí průměrně spotřebuje 10–15 litrů vody, což je množství, které normálně proteče kohoutkem za pouhou minutu. 

Důležité je myčku zapínat až v momentě, kdy je skutečně plná. Výsledná úspora proto záleží na kapacitě myčky a také na velikosti domácnosti – obecně lze říci, že jednotlivci trvá podstatně delší dobu myčku naplnit a ve výsledku je tak pro něj výhodnější umýt špinavé nádobí v ruce.

Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou

Preferujete mytí nádobí v ruce? Napusťte si dřez vodou a myjte nádobí v něm. Pokud máte tu možnost, napusťte jednu část dřezu vodou na mytí nádobí, druhou část používejte na oplachování. Mytím nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete trojnásobek vody oproti mytí nádobí v napuštěném dřezu. 

I na kuchyňskou baterii namontujte spořič vody, který podstatně sníží její průtok. Mezi perlátory Hihippo najdete i variantu se sprchovým tvarem vody, který napomáhá lepšímu odstranění mastnoty a zbytků jídla z nádobí. 

Perte úsporně

Pokud máte doma pračku, která už leccos pamatuje, je možné, že na jeden prací cyklus zbytečně spotřebujete až 100 litrů vody. Moderní pračky mají přitom spotřebu až 10x menší – a to jak spotřebu vody, tak energie. 

Prát úsporněji samozřejmě můžete i v případě, že do nového spotřebiče nechcete, nebo jednoduše nemůžete investovat. Stačí si pamatovat, že pračka se zapíná až v momentě, kdy je zcela naplněná, a kdykoliv je to jen trochu možné, použijte úspornější prací program.

Využijte dešťovou vodu

Zatímco pitné vody je k dispozici stále méně a její cena se neustále zvyšuje, dešťovou vodu máme k dispozici doslova zadarmo, a přesto ji většina z nás využívá jen minimálně. 

Jestliže vlastníte zahradu, máte nespornou výhodu – dešťovou vodu totiž lehce nachytáte například do plechových barelů přistavených pod okap. Sofistikovanější způsob představují retenční nádrže na dešťovou vodu, která v nich vydrží čerstvá až 3 týdny. 

A jak lze dešťovou vodu využít? Na zahradě k zálivce nebo třeba k napuštění bazénu. V domácnosti pak k běžnému úklidu, splachování toalety nebo mytí auta. 

Využijte šedou vodu

Co že je to ta šedá voda? Jedná se o splaškové odpadní vody (které ale neobsahují fekálie a moč), které odtékají z umyvadla, vany, sprchy nebo dřezu. Po přečištění ji lze použít jako vodu provozní (takzvaná bílá voda) například pro zálivku zahrady nebo pro splachování toalety. 

K přečištění odpadních vod vám skvěle poslouží domovní čistírna neboli ČOV, která najdete využití především u rodinných domů.

Shrnutí

Každý z nás si může osvojit alespoň některé z uvedených rad, jak šetřit vodou v domácnosti, a pomoci tak ochránit jeden z nejdůležitějších přírodních zdrojů. Vyměnit vanu za sprchu, umýt nádobí v napuštěném dřezu nebo zcela jednoduše vypnout vodu, zatímco si čistíme zuby. Pro nás jsou to malé kroky, které ale v konečném důsledku znamenají mnoho.

Pochlubte se, jak šetříte vodou v domácnosti vy?